Odpočet DPH z faktur

Odpočet DPH z faktur

DPH

Autor:

Jana

Založeno: 13. 8. 2012
Počet příspěvků: 1
Zařazení: DPH
Nejnovější příspěvek: 13. 8. 2012 22:29
Dobrý den, podnikatel se stal plátcem DPH od 1.srpna. Je možné uplatnit odpočet DPH z přijatých faktur na materiál, které byly vystaveny před prvním srpnem? Jedná se o materiál, který bude použit na zakázku, která bude realizována v srpnu a září. Předem děkuji

Příspěvky v diskusi Odpočet DPH z faktur
Přidat příspěvek
re: odpočet DPH při registraci
vloženo: 13. 8. 2012 22:29:08
Odpočet DPH na vstupu z plnění přijatých před datem registrace upravuje § 79 ZDPH (zákona o DPH). Odpočet za nakoupený materiál, který k datu registrace !prokazatelně nebyl spotřebován! (důkazní břemeno skladovou evidencí je na straně poplatníka) a byl nakoupen nejdéle 12 měsíců před dnem registrace proto v zásadě možný je (poznámka pro úplnost - termín "obchodní majetek" je pro účely ZDPH definován v § 4 odst. 3 písm. c) ZDPH zcela odlišně od definice slovně stejného termínu v zákoně o dani z příjmu - což často "poučené laiky" mate). Další nutnou podmínkou samozřejmě je, aby k nákupu existovaly řádné daňové doklady (resp. zjednodušené daňové doklady) od prodejce - bez nich totiž nárok a částku odpočtu neprokážete. Nárok na odpočet z plnění přijatých před datem registrace musíte uplatnit v prvním zdaňovacím období po datu registrace (tedy v konkrétním případě za 3. čtvrtletí 2012 jste-li čtvrtletní plátce, za srpen 2012 jste-li plátce měsíční), jinak bez náhrady zaniká.