Ušlý zisk

Ušlý zisk

Daně z příjmů

Autor:

Zdenka

Založeno: 7. 8. 2012
Počet příspěvků: 4
Zařazení: Daně z příjmů
Nejnovější příspěvek: 12. 8. 2012 11:24
Dobrý den, prosím o radu, jakým způsobem zaúčtovat a zdanit přijatou fakturu od odběratele na ušlý zisk bez DPH. Faktura byla zaplacena v rámci vzájemného zápočtu pohledávek, nejsem si jistá zda jde v daňové evidenci o zdanitelný výdaj. Děkuji za odpověď.

Příspěvky v diskusi Ušlý zisk
Přidat příspěvek
re: ušlý zisk
vloženo: 10. 8. 2012 19:34:54
Faktura znějící na "ušlý zisk" je sama o sobě jen papírem na vystlání odpadkového koše :-( - - - - Aby se dalo cokoli konkretizovat (jak z hlediska daně z příjmu, tak i DPH) je nutné vycházet z doložených smluvních vztahů nárok na takové finanční plnění zakládajících a také z posouzení souladu či nesouladu těchto ujednání/dohod s platnými zákony (nikoli jen daňovými) - neboť i když je něco na papíře s notářsky ověřenými podpisy, pořád to může být (a přečasto bývá) ze zákona absolutně neplatné.
RE: re: ušlý zisk
vloženo: 11. 8. 2012 15:12:39
Děkuji moc za Váš názor. V tomto případě faktura na ušlý zisk byla podnikatelem přijata a zaplacena, jednalo se o účtované náklady spojené s havárií zapůjčeného dopravního prostředku odběratele, ze které byl podnikatel uznám vinným. Podnikatel fakturu akceptoval a zaplatil, já pouze nevím, zda ji mohu zaúčtovat jako zdanitelný výdaj. Moc se mi to nezdá, ale na druhou stranu to s podnikáním přímo souvisí, a pokud si např. dopravce nabourá sám auto, také si opravu z daní odečte.
RE: Ušlý zisk
vloženo: 11. 8. 2012 15:51:15
Tak v tomto případě se nejedná o "ušlý zisk", nýbrž o klasickou *náhradu škody*, ve které je ušlý zisk poškozeného jen jednou z položek kalkulace, jak se k celkové částce škody dospělo. - - - Samozřejmě počítejte s tím, že FÚ bude při posuzování daňové uznatelnosti řešit, zda je tato částka "přiměřená" a doložená (nejlépe znaleckým posudkem či soudním rozhodnutím) - aby nedocházelo ke krácení daně transferem peněz z jedné firmy do druhé.
RE: RE: Ušlý zisk
vloženo: 12. 8. 2012 11:24:18
Mám ten samý názor jako vy, nebyla jsem si pouze úplně jistá, tak jsem moc ráda, že jste mi to potvrdil. Ještě jednou děkuji.